Hakkında

Uzman klinik psikolog Serra Ağırakça Dinç, İstanbul ÜniveSerra Ağırakça Dinçrsitesi Psikoloji Bölümü’nden 2008 yılında mezun olmuştur. Lisans eğitimi boyunca Bezm-i Âlem Valide Sultan Vakıf Gureba Hastanesi, Ümraniye Devlet Hastanesi, Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi, çeşitli özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi ile özel psikolojik danışmanlık merkezlerinde staj ve gönüllü çalışmalar gerçekleştirmiştir. İBB Kadın ve Aile Sağlığı Merkezleri Psikolojik Danışmanlık biriminde çeşitli vaka gruplarıyla çalıştıktan sonra özel tıp merkezlerinde çocuk, ergen, yetişkin ve ailelerle psikoterapi görüşmelerine devam etmiştir.

 

Bu süreç boyunca kendini geliştirmeye devam eden Serra Ağırakça, Çözüm Odaklı Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Travmayla başa çıkma, EMDR (Eye Movement Desensitization and Reprocessing/Göz Hareketleriyle Duyarsızlşaltırma ve Yerleştirme), Stratejik Aile Terapisi, Gottman Çift Terapisi, Deneyimsel Oyun Terapisi gibi temel eğitimlerin yanı sıra somatik sorunlarla başa çıkma, aile içi şiddet ve istismarına müdahale, zor ergenlere psikoterapi, attachment parenting, ebeveyn danışmanlığı, rahatlama teknikleri, terapide genogram kullanımı, travma ve sahada kullanılabilecek sanat psikoterapileri vb terapi eğitimleri; Wisc-r zeka testi, Rorschach ve bir çok algı, dikkat testleriyle (Bender-Gestalt, Gessel, Frostig, Denver, Burdon, Good Enough, Agte, Porteus Labirentleri) ve çeşitli kişilik test eğitimleri almıştır. Hali hazırda Yar. Doç. Murat Dokur tarafından verilen EFTA (European Family Therapy Association) onaylı çift ve aile terapisi eğitimine de devam etmektedir.

 

İngiltere Londra’da University of East London’da Klinik ve Toplum Psikolojisi alanında yüksek lisans eğitimini tamamlamış ardından İstanbul’da çeşitli psikolojik danışmanlık merkezlerinde ve  bir vakıf üniversitesinin psikolojik danışmanlık biriminde bireysel psikoterapi seansları ve grup çalışmalarını sürdürmüştür. Şu anda Marmara Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümünde doktora çalışmasını sürdürmekte ve özel bir psikolojik danışmanlık merkezinde uzman klinik psikolog olarak bireysel ve grup terapi  çalışmalarına devam etmektedir. Terapilerinde daha çok bilişsel davranışçı terapi ve emdr tekniklerini kullanmaktadır.

 

Çalıştığı alanlar:

Kaygı Bozuklukları (Obsesif Kompulsif Bozukluk, Sosyal Fobi, Panik Atak vb)

Duygudurum Bozuklukları (Depreson, Doğum Sonrası Depresyon vb)

Hamilelik Psikolojisi

Öfkeyle başa çıkma

Stresle başa çıkma

Motivasyon Sağlama

İletişim Problemleri

Travmatik sorunlar

Yas-ölüm

İlişki Problemleri

Aile içi sorunlar