Sıkça Sorulan Sorular

Psikoterapi Nedir?

 

Psikoterapi eski Yunancadan gelme nefes, ruh anlamındaki “pscyche” ve tedavi anlamındaki “therapia” kelimelerinin birleşiminden oluşmuştur. Çeşitli ruhsal sıkıntıların,  bu konuda uzmanlaşmış biriyle birlikte duygu ve düşünce alışverişi içinde çözümlenmesi durumuna verilen addır. Psikoterapi esnasında kişinin kendisiyle ilgili farkındalık süreci artar, çözüme giden yollar bulunmaya çalışılır. Kişinin kaygılarını, çökkünlüklerini, ruhsal çatışmalarını azaltan, kişilerarası sorunların çözülmesinde yardımcı olunan, bilimsel temellere dayanan bir süreçtir.

 

Psikolog Ne yapar?

 

Psikoloji lisansının üzerine klinik psikoloji uzmanlığını ve çeşitli terapi eğitimlerini tamamlayan kişi klinik psikologtur. Klinik psikoloğun görevi, danışan ile güvenli bir iletişim kurduktan sonra, onun kişiliğini çeşitli testlerle analiz etmek ve bir terapi ekolü seçerek onu uygulamaya koymaktır. Danışana, yaşadığı süreçleri onu yargılamadan, aslında hangi sebeplerden, duygu ve düşüncelerden dolayı yaşadığını göstermek, yani kendini gözlemleyebilme becerisini arttırmak ve çözüm için gereken değişiklileri başarmasını sağlamaktır.

 

Kimler Psikoloğa gider?

 

Kendi hislerini, düşüncelerini analiz etmek isteyen, hayatında yaşadığı problemleri bir uzman eşliğinde daha rahat atlatmak isteyen herkes psikoloğa gidebilir.

 

 

Terapi seanslarının süresi ve sıklığı nedir?

 

Terapiler gelen danışanın durumuna göre değişmekle beraber ortalama hafta bir şeklinde ve 50dk sürmektedir. Terapilerin işe yarıyor olabilmesi için düzenli bir şekilde aksatmadan devam etmek önemlidir.

 

Anlattıklarım gizli kalır mı?

 

Etik ilkeler doğrultusunda psikolog, danışanıyla olan görüşmelerini seans odası dışına taşırmaz ve ikisi arasında kalır. Fakat sizin veya çevrenizdekilerin hayatını tehdit edecek bir durum ortaya çıkarsa resmi kurumlara iletilir.

 

Nasıl randevu alabilirim?

 

İletişim bölümümüzden çalıştığımız kurumların adres ve telefonlarına ulaşabilir, randevu ve bilgi talebinde bulunabilirsiniz.